top of page

Mentoring - relacja czy dzielenie się doświadczeniem i wiedzą?

Zaktualizowano: 12 paź 2022

Dla mnie Pracownicy są jednym z najcenniejszych kapitałów każdej firmy, budującym pozycję rynkową oraz gwarantującym skuteczne działanie w warunkach silnej konkurencji. Rozwój kompetencji, także ten osobisty, jest zatem bardzo ważny i warto pamiętać o nim na wszystkich szczeblach organizacji.

Jedną spośród wielu form rozwoju dostępnych dla Pracowników wszystkich firm jest mentoring.


Czym jest mentoring?

Generalnie mówiąc mentoring jest przede wszystkim relacją, w której jedna osoba, zazwyczaj z większym doświadczeniem zawodowym i życiowym, ciesząca się autorytetem i sukcesami biznesowymi (mentor), wspiera osobę (Mentee) w lepszym poznaniu i odkryciu tkwiącego w niej potencjału.

Mentoring posiada wiele wymiarów, dlatego jeśli określimy go jako relację, transfer wiedzy, wymianę doświadczeń czy proces rozwojowy, wszystkie te określenia będą prawdziwe. Praca w relacji mentoringowej może odbywać się na kilku poziomach jednocześnie, co czyni ją ciekawą i efektywną. Z zasady powinna odbywać się ona poza relacją przełożony-podwładny.


Dla kogo jest mentoring?

Mentoring może być rekomendowany osobom na różnych szczeblach organizacji, w szczególności zaś osobom na stanowiskach kierowniczych oraz pracownikom w roli ekspertów lub tym, którzy przygotowują się do objęcia ważnej i/lub strategicznej roli w niedalekiej przyszłości.


Myśląc o wejściu do relacji mentoringowej jako mentee, warto pamiętać, że mentoring wymaga gotowości do zmiany i przyjęcia odpowiedzialności za własny rozwój.

Często oznacza to także otwartość na pogłębioną refleksję i do odważnego konfrontowania się z samym sobą, swoimi potrzebami, ambicjami, możliwościami i ograniczeniami. Ważne jest, że w tej refleksji towarzyszy nam doświadczona osoba, dla której celem nadrzędnym zawsze jest dobro i rozwój Mentee. Zaufanie jest tutaj zawsze kluczowe, a można się do tego przybliżyć korzystając z bezpłatnej konsultacji.Mentoringowa przygoda

Mentoring odbywa się w formie spotkań mentora i Mentee. Spotkania takie odbywają się raz na kilka tygodni przez okres nawet roku w zależności od skali wyzwania lub celu. Jednak relacja z mentoringiem nie musi kończyć się definitywnie wraz z ostatnią zaplanowaną w kalendarzu sesją. Po zakończeniu kolejnych edycji programu mentoringowego, mentorzy i mentee mogą nadal spotykać się aby odnieść się do wspólnego doświadczenia, dyskutując na temat tego, co daje im spełnienie i satysfakcję z bycia w każdej z ról oraz jak relacja mentor-Mentee wpływa na ich rozwój. Mentee natomiast dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat tego, jak doświadcza bycia w relacji mentoringowej.


Z roku na rok grono osób korzystających z usług mentorów rośnie, a wraz z nim także świadomość tego, że warto inwestować w swój rozwój zaczynając od refleksji na temat naszych osobistych wartości i potrzeb. A jeżeli możemy w tej refleksji wykorzystać bogate doświadczenie mentora, to szansa na zgodny z naszymi oczekiwaniami rozwój i świadomość pewnych ograniczeń, pozwala nam bardziej świadomie realizować poszczególne cele życiowe.
86 wyświetleń0 komentarzy

Commentaires


bottom of page