top of page
  • Zdjęcie autoraMentor

Dlaczego mentoring sprawdza się w czasie kryzysu?

Zaktualizowano: 12 paź 2022

Aby mentoring był skuteczny należy pamiętać o kliku zasadach:


1. Mentee jest źródłem zasobów.

Mentee posiada umiejętności i potencjał, które wystarczą do pokonania trudności. Choć, to mentor pomaga mu zidentyfikować bariery, to Mentee podejmuje decyzje by je przekraczać.


2. Mentee wybiera lub akceptuje temat spotkania.

3. Mentee i mentor są sobie równi.

Obie strony są dla siebie partnerami, a szacunek jest podstawą współpracy.4. Holistyczne traktowanie.

Mentoring nie jest psychoanalizą, ale aby praca była satysfakcjonująca i pełna, należy rozważać sytuację ucznia w szerszym kontekście, często odwołując się nie tylko do teraźniejszości, ale także przeszłości i przyszłości np. jego dawnych doświadczeń zawodowych.


5. Mentoring ma na celu wydobycie zasobów.

Radzenie lub pouczanie nie są wskazane. Mentor powinien wspierać poprzez stawianie nowych wyzwań oraz przenikliwych pytań.


6. Celem mentoringu jest rozwój i działanie.

Potrzeba uczestnictwa w mentoringu wynika ze zmiany. Strony wyrażają taką chęć, ponieważ pragną rozwijać swój potencjał, dlatego też niemożliwa jest praca z osobą, która nie jest zmotywowana. Jeżeli jedna ze stron, pomimo deklaracji, nie wywiązuje się z obowiązków, powinien być to sygnał, do ponownego rozważenia współpracy.Warto zatem pamiętać, że mentoring jest skutecznym narzędziem wspierającym rozwój zawodowy, szczególnie w fazie budowania kariery, kiedy pracownik potrzebuje nie tylko profesjonalnej wiedzy i umiejętności, ale także dużej odwagi i wiary, że jego pomysły i zadania są realne i możliwe do osiągnięcia. Choć w Polsce jest on stosunkowo nowym narzędziem, warto w niego zainwestować, bo wydaj się być precyzyjną metodą rozwojową XXII wieku.


Jeżeli chcesz dowiedzieć się, czy mentoring jest metodą, która sprawdzi się w Twoim przypadku, skorzystaj z bezpłatnej konsultacji mentoringowej.
61 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page