W mojej pracy nieustannie poszukuję źródeł inspiracji i interpretacji otaczającej nas rzeczywistości, by móc lepiej rozumieć naszą rzeczywistość biznesową i wspierać Klientów w projektach zmiany. Nie obawiam się przy tym korzystać z doświadczeń innych profesjonalistów, autorytetów w swojej dziedzinie.
Dzisiaj prezentuję Ci niezwykle istotną dla planowania i decyzji strategicznych, MAPĘ TRENDÓW 2022, opracowaną przez infuture.institute, którą często przywołuję, w rozmowach o planach strategicznych i trendach w przyszłości, z moimi Klientami.
Mapa opracowana została w postaci radaru i opisuje najbardziej kluczowe trendy otaczającego nas świata biznesowego, społecznego, technologicznego w podziale na:
NEW NORMAL – aktualnie wiodące trendy;
REACTIVE ZONE - perspektywa krótkoterminowa, trend potrzebuje 1 > 5 lat, żeby wejść do mainstreamu
INNOVATION ZONE – perspektywa średnioterminowa, trend potrzebuje 5 > 20 lat, żeby wejść do mainstreamu
FORESIGHT ZONE – perspektywa długoterminowa, trend potrzebuje > 20 lat, żeby wejść do mainstreamu
Z punktu widzenia prowadzenia aktywności biznesowej w Polsce, chciałbym zwrócić uwagę na następujące trendy (z obszaru new normal i reactive zone), które mogą mieć bezpośredni wpływ na realizację celów strategicznych i operacyjnych Państwa organizacji (opisy poszczególnych trendów znaleźć można w odsyłaczu do mapy trendów):
LUDZIE
Remote on
Dematerializacja
Dobrostan psychiczny
Sickcare to Helathcare
FIRMA
Gospodarka społeczna
Konwergencja usług
Transparentność
PROCESY
A-Commerce
Przerywane łańcuchy dostaw
Rezyliencja
Samowystarczalność
GLOBALNE
Kryzys surowcowy
Migracje
Świadomy konsumpcjonizm
Hiperlokalność
Antynauka
To tylko wybrane trendy, które uważam za najistotniejsze dla moich Partnerów w kontekście podejmowanych decyzji strategicznych, natomiast chciałbym jeszcze zwrócić uwagę na kluczowe trendy, z punktu widzenia budowania sprawnej i zdrowej finansowo organizacji, w której pracują zadowoleni i zaangażowani Pracownicy:
PRZERYWANE ŁAŃCUCHY DOSTAW
– trend aktualnie wiodący, nic nie wskazuje na to, aby ten trend miał się „wygasić”, raczej wpisuje się w nową rzeczywistość biznesową firm.
REZYLIENCJA (reakcje na zmienność)
– trend wymuszający budowanie sprawnych organizacji w każdym obszarze jej funkcjonowania, tak, by być gotowym na zmiany, które poprzez skracanie cykli koniunkturalnych i różnorodność pochodzenia bodźców do zmian, stają się dość nieprzewidywalne.
KRYZYS SUROWCOWY
– trend, który pojawił się po raz pierwszy w badaniu (od 2018 roku), ale od razu w kategorii nowa normalność i z ogromnym wpływem na ww. trendy i funkcjonowanie firm.
Jeżeli interesuje Cię uwzględnienie aktualnych trendów w strategii rozwoju swojej firmy w najbliższych latach, zapraszam na bezpłatną konsultację biznesową.
Comments