top of page
  • Zdjęcie autoraMentor

Praca źródłem satysfakcji, czyli jak osiągnąć sukces w planowaniu kariery zawodowej?

Zaktualizowano: 12 paź 2022

Zgodnie z wynikami sondażu Deloitte - 80% pracowników deklaruje, że nie lubi swojej pracy, a praca to jedna z czynności najbardziej absorbujących życie dorosłego człowieka. To ona stanowi źródło dochodów, przez co bezpośrednio wpływa na status społeczny pracownika. Kształtuje również środowisko, w którym się obracamy i świat wartości, jaki wyznajemy. Dlatego tak istotne jest, aby tak kierować swoją karierą zawodową, żeby praca była dla nas źródłem satysfakcji.W przeciwnym razie poczucie niespełnienia i bycia w impasie może prowadzić do narastającej frustracji i niezadowolenia z jakości życia. Jak tego uniknąć oraz sprawić, by kariera zawodowa układała się pomyślnie? Sprawdź, jakie są najczęstsze błędy w planowaniu kariery zawodowej!


Kariera zawodowa - planowanie

Droga do wymarzonego zawodu u każdego z nas jest inna. Są jednak pewne generalne zasady, których warto się trzymać, jeżeli za 20 lat chcemy być w wymarzonym miejscu pracy i czuć się, jak ryba w wodzie.

Kariera zawodowa to tak naprawdę szereg podejmowanych przez nas wyborów, na które składają się doświadczenia związane z zajmowaniem się różnymi pracami i zadaniami w obrębie różnych stanowisk, czy to w jednej firmie, czy w kilku.

Szkolenia z planowania kariery obfitują w wiele mobilizujących anegdot. Jedna z nich mówi o amerykańskich naukowcach, którzy przeprowadzili eksperyment wśród studentów ostatniego roku na jednej z uczelni. Naukowcy poprosili studentów o zdefiniowanie swoich celów po studiach - co zamierzają wtedy robić, odpowiedzi udzieliło tylko 3% badanych. Jednak po latach, kiedy naukowcy wrócili zbadać los tych 3% studentów, okazało się, że majątek tej garstki osób to blisko 80% majątku pozostałych 97% badanych.

Wniosek jest prosty: jasno określone plany na przyszłość determinują sukces w życiu.

Błąd 1. Kariera zawodowa po prostu

Jak potwierdza historyjka z amerykańskiego podwórka, brak planowania, zdanie się na łut szczęścia i czekanie na sprzyjające warunki jest rozwiązaniem, ale nie przyniesie takiego sukcesu, jak efektywne kształtowanie swojego życia zawodowego.

Jeżeli będziemy wyznaczać sobie cele i konsekwentnie do nich dążyć - długoterminowe efekty powinny dać rezultat w spełnieniu zawodowym, które przełoży się także na dobrobyt i życie osobiste.

Planowanie kariery zawodowej nie jest zadaniem łatwym. Wymaga umiejętności krytycznego i analitycznego myślenia. Musimy przemyśleć w czym jesteśmy najlepsi, jakie posiadamy zdolności i umiejętności, jaką mamy osobowość i temperament, zastanowić się nad zainteresowaniami i tym, co chcemy robić za rok, 5, 10 i 20 lat. A potem wyznaczać sobie cele. Najlepiej cele SMART (S - specific, M - measurable, A - ambitious, R - realistic, T - timed) zarówno krótko- , jak i długoterminowe. Istotne jest, żeby zadania były jak najbardziej dookreślone, aby bez problemu umożliwić po założonym czasie weryfikację i ocenę rezultatów.


Błąd 2. Kariera zawodowa w oparciu o wąski krąg kontaktów

Powiedzmy, że już jesteś w swojej wymarzonej firmie. Zaczynasz tam staż, potem pracujesz w oparciu o umowę przez kilka lat. Jednym z błędów, których powinieneś unikać, to zamykanie się na inne możliwości i budowanie swojej kariery zawodowej w oparciu o relacje z wąską grupą innych pracowników. Warto poszerzać swoje kontakty o osoby nie tylko spoza firmy, ale także wyjść poza schemat i nawiązywać kontakty z ludźmi poza swojej branży. Nowe relacje nie tylko poszerzają perspektywy, pokazują inne sposoby myślenia i działania, których zrozumienie może okazać się przydatne w pracy, ale także mogą pomóc w razie wypadków losowych, na które narażony jest każdy, niezależnie od zawodu.Błąd 3. Kariera zawodowa mierzona złotówkami

Niezależnie od tego ile zarabiamy, statystyki mówią otwarcie, że zawsze będziemy chcieli zarabiać więcej o minimum 20%, bo przecież apetyt rośnie w miarę jedzenia. Podejmowanie się jednak danej pracy tylko ze względu na wysokie wynagrodzenie jest rozwiązaniem krótkoterminowym i najprawdopodobniej wynagrodzi jedynie trudy pierwszych miesięcy pracy. A co dalej?

Lepsze warunki finansowe powinny iść w parze z możliwościami rozwoju i zdobywaniem cennego doświadczenia (szczególnie na początku kariery zawodowej), a ponieważ często trzeba wybrać spośród tych dwóch możliwości - lepiej postawić na doświadczenie i rozwój, który w dłuższej perspektywie zapewni większe zyski.


Błąd 4. Kariera zawodowa na skróty

Unikanie wyzwań i strach przed porażką z pewnością nie ułatwiają podejmowania trudnych decyzji. Warto jednak ryzykować i czasem przegrywać. Nieraz wyciągnięte z porażki wnioski wnoszą w naszą karierę zawodową więcej niż kilka zwycięstw.

Autoanaliza, wsparta doświadczeniem mentora, w planowaniu kariery zawodowej jest kluczem, dlatego kiedy coś nam nie wychodzi, trzeba zastanowić się głębiej, z czego to może wynikać.

Chłodna i zdystansowana analiza porażki prowadzi do konstruktywnych wniosków i pouczającej lekcji na przyszłość.

Jeżeli zamiast wyzwań, wciąż będziemy wybierali rozwiązania proste i niewymagające, nigdy nie dowiemy się, czy w sytuacji bez wyjścia będziemy w stanie sobie poradzić. Tak, jak w kultowym “Karate Kid” - trzeba przebrnąć przez cykl niepowodzeń, aby w końcu okazać się mistrzem. Nie da się tego osiągnąć bez uczenia się na błędach.


Błąd 5. "Pusta" kariera zawodowa

W firmie nagle zwolniło się stanowisko kierownika, przychodzi do nas szef, który doceniając naszą ciężką pracę oferuje nam awans na wyższe stanowisko. Omijamy kilka szczebli w karierze, otrzymujemy nowy tytuł, ulepszone wynagrodzenie i kolejne obowiązki, które jednak nie pokrywają się z zakresem obowiązków i odpowiedzialności na podobnym stanowisku w innych firmach. Wpadliśmy w tzw. "pułapkę pustego awansu".

Przy zmianie pracy okazuje się, że przeskakując kilka stanowisk wyżej, nie nabyliśmy odpowiednich kompetencji i kwalifikacji i inna firma nie chce nas przyjąć na strategiczne stanowisko. Próbujemy więc aplikować na stanowisko niższe - w takiej sytuacji potencjalny pracodawca może jednak obawiać się wygórowanych ambicji i wybierze kandydata, którego CV wykazuje tradycyjną ścieżkę zawodową.

Jak tego uniknąć? Zawsze warto sprawdzać i dopytywać, jaki zakres obowiązków idzie za proponowanym stanowiskiem. Dodatkowo powinniśmy także upewnić się, czy posiadamy odpowiednie kompetencje, aby takie stanowisko piastować (nie tylko w obecnej firmie) albo czy jesteśmy w stanie szybko to nadgonić i stać się konkurencyjnymi również dla innego pracodawcy.To tylko kilka spośród wielu błędów popełnianych przy planowaniu i w trakcie kariery zawodowej. Trzeba jednak pamiętać, że wyznaczanie celów zawodowych i skrupulatne dążenie do nich, uczenie się na błędach i zdobywanie cennego doświadczenia to czynności, które nie tylko nie zaszkodzą naszej karierze zawodowej, wręcz przeciwnie - pomogą ją rozwinąć i odpowiednio ukierunkować.

Jeżeli interesuje Cię kształtowanie kariery zawodowej, skorzystaj z bezpłatnej konsultacji i dowiedz się, jak pomogłem innym osobom w planowaniu świadomej kariery w oparciu o moje doświadczenia.


Oryginał artykułu został opublikowany na stronie: PoradnikPrzedsiebiorcy.pl117 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page