top of page
  • Zdjęcie autoraMentor

Jak nie popełniać błędów w projektach zmian, wykorzystując mentoring?

Zaktualizowano: 12 paź 2022

Mentoring to jedna z najczęściej wykorzystywanych współczesnych form, która sprzyja wprowadzaniu zmian w wybranej organizacji. Działa również na linii mentor-mentee (uczeń). Zanim jednak zdecydujemy się na skorzystanie z mentoringu, warto sprawdzić, jak wybrać najlepszego nauczyciela, który będzie prezentował zarówno wiedzę, jak i doświadczenie.Współczesny mentoring – na czym polega?

Współczesny mentoring polega na profesjonalnej pomocy organizacji w odniesieniu sukcesu. Choć ten typ doradztwa czerpie ze starożytności, to współczesna koncepcja narodziła się w drugiej połowie XX w. w Stanach Zjednoczonych.


Początkowo mentoring nie był tak popularny jak coaching, z którym jest często porównywany, jednak ma coraz więcej zwolenników. Wynika to głównie z perpetuum mobile stworzonego na podwalinach mentoringu, angażującego wszystkich pracowników danej firmy. To właśnie na ich kompetencjach opiera się jej sprawne funkcjonowanie.


W odniesieniu do współczesnego mentoringu nie wolno również zapominać o samych mentorach. By firma osiągnęła sukces, nauczyciel wdrażający określone techniki musi być odpowiednio przygotowany do wyznaczonego zadania.Współczesny mentoring – płaszczyzny działania

Współczesny mentoring opiera się na relacji między mentorem a jego uczniem, nie jest to jednak jedyna płaszczyzna, na której się sprawdza. Przede wszystkim można mówić o mentoringu eksperckim oraz rozwojowym.


Wyróżniamy trzy formy mentoringu. Wszystkie trzy formy sprowadzają się do jednego wspólnego celu – rozwoju jednostki oraz lepszego funkcjonowania wybranej organizacji.


Poza tym warto wspomnieć o tym, że mentoring działa dwutorowo – przynosi bowiem korzyść również mentorowi. Podstawą sukcesu będzie zatem profesjonalne przygotowanie mentora i mentee, a także efektywna współpraca między nimi, co najlepiej będzie zauważalne na poziomie funkcjonowania organizacji.


Współczesny mentoring – dla kogo jest przeznaczony?

Współczesny mentoring jest głównie przeznaczony dla:

• firm i przedsiębiorstw;

• organizacji pozarządowych;

• instytucji administracji publicznej;

• uczelni wyższych;

• nowych spółek pojawiających się na rynku.


WAŻNE
Z profesjonalnych porad udzielanych w ramach mentoringu może skorzystać każdy, kto potrzebuje profesjonalnej pomocy przy kierowaniu spółką, swoją karierą lub zespołem.


Mentoring – kiedy się zdecydować na profesjonalną pomoc?

Na profesjonalną pomoc można się zdecydować, kiedy zaistniała potrzeba wprowadzenia zmian w prowadzeniu biznesu. Przykładem takiego działania jest wyrobienie sobie marki w sieci czy skuteczna obsługa klientów.


Mentoring jest również pomocny przy zatrudnianiu nowych pracowników, a także aktywizacji całej grupy, tak aby poszczególne osoby osiągały jak najlepsze wyniki podczas realizacji określonego celu.

Mentoring – korzyści dla mentee

Do najważniejszych korzyści, które otrzymuje osoba ucząca się pod przewodnictwem mentora, można zaliczyć:

• nową wiedzę, która pozwoli mu wejść na wyższy poziom;

• nowe kwalifikacje potrzebne w pracy;

• właściwe zachowanie (w nowym środowisku);

• pozna tajniki efektywnej nauki.


Mentoring – korzyści dla organizacji

Mentoring przynosi również korzyści organizacji:

• ułatwia proces wdrażania nowych pracowników;

• wprowadza przyjazną atmosferę w środowisku pracy;

• pracownicy są lojalni i zaangażowani w działalność firmy;

• zatrzymanie najlepszych pracowników;

• zapewnia oszczędność finansową w stosunku do specjalistycznych szkoleń;

• wśród pracowników są rozwijane talent, a także cechy liderów;

• wyraźna efektywność i produktywność w pracy podczas długoterminowego wykorzystywania zasad mentoringu w organizacji.


Mentoring – korzyści dla mentora

Z mentoringu płyną korzyści nie tylko dla mentee oraz organizacji, ale także mentora, który:

• poprzez wieloletnią praktykę skutecznie podnosi swoje kwalifikacje;

• zdobywa coraz więcej umiejętności przywódczych;

• potrafi odnaleźć się w każdej sytuacji kryzysowej;

• umiejętnie analizuje potrzeby konkretnych pracowników;

• zdobywa nową wiedzę pozwalającą mu prowadzić kolejne szkolenia;

• czuje się usatysfakcjonowany i spełniony.
Jak wybrać najlepszego mentora?

Aby wybrać najlepszego mentora, który zaspokoi wszystkie potrzeby organizacji, należy przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie, czego potrzebujemy. Realizacja wyznaczonego celu będzie bowiem najlepszą nagrodą zarówno dla pracowników, jak i mentora.


Następnie warto sprawdzić, jakie sukcesy ma na koncie wybrany przez nas kandydat na nauczyciela. Od wyznaczonego celu będzie zależał obszar poszukiwań najlepszego mentora. Rozmawiając z kandydatem, warto zwrócić również uwagę na własne odczucia.


Mentor powinien wzbudzać nasze zaufanie oraz sympatię.

Mentoring a coaching – na co się zdecydować?

Wybór zatem między mentoringiem a coachem jest zależny od tego, czego sami oczekujemy po zajęciach. Przed podjęciem decyzji najważniejszym pytaniem będzie to dotyczące celu zatrudnienia coacha lub mentora.


Mentoring często porównuje się z pokrewną dyscypliną, coachingiem. Niekiedy nazwy obu tych form szkolenia są stosowane zamiennie, co jest błędem. Coaching zakłada bowiem inne relacje między nauczycielem a mentee, a także zasady współpracy. Na zajęciach z coachem pracownik odkrywa powoli swój cel. Główną formą działania jest obszar dialogu, na którym poruszają się osoby zaangażowane.

Z kolei w mentoringu pracownik przychodzi już z określonym celem. Chce jednak poznać tajniki jego najefektywniejszej realizacji.Chcesz dowiedzieć się, jak wsparcie mentoringowe pomogło moim Klientom w realizacji ich planów rozwoju lub rozwiązywaniu problemów? Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji, aby dowiedzieć się, czy to także zadziała w Twoim przypadku.
Artykuł pochodzi ze strony: www.medonet.pl

131 wyświetleń0 komentarzy

תגובות


bottom of page